Yıldızname çalışmaları tarihin ilk dönemlerinden beri süregelen, oldukça kadim bir ilimdir. Her şeyiyle önemli olan bu çalışmalar, kişilerin hayatlarını baştan aşağı değiştirebilme potansiyeline sahiptir. Bu özellikleri sayesinde, tarihin her döneminde kişilerin başvurduğu çalışmalar olan yıldıznameler, etkileriyle de gayet tatmin edici seviyelerdedir.

Medyum hocaların neredeyse tamamı yıldızname konusunda özel olarak çalışmalar yürütür. Bu çalışmaların ne kadar başarılı olacağı hocadan hocaya değişecek bir kavram olsa da, bu işi hakkıyla yerine getiren her medyum hoca yıldıznamenin ne kadar etkili bir kavram olduğunun bilincindedir. Özellikle doğu kültürlerinde kendini sıkça gösteren yıldızname çalışmaları, pek çok farklı konuda kendisine başvuran kişilere rehberlik etmektedir.

Yıldızname, tarih boyunca krallar ve padişahlar tarafından da sıkça kullanılmıştır. Osmanlı saraylarında, özel olarak yıldızname hazırlaması için bulundurulan çeşitli medyum hocaların bulunduğu bilinmektedir. Bunun dışında, halk tarafından da sıkça kullanılan yıldıznameler, hem saray kesiminden hem de halktan pek çok kişiye rehberlik etmektedir.

Bu kadar yaygın kullanılan bu çalışmanın ne kadar etkili olduğunu anlamak gayet kolay. Gerçekliği konusunda her dönem pek çok kişinin şüpheyle yaklaştığı yıldıznameler, gerçek olmamaları halinde bu kadar popüler olamayacağı, saraylara kadar giremeyeceği için kesin ihtimalle gerçektir.

Yıldıznamelerin gerçek olmadığının düşünülmesindeki en büyük sebep, yıldızname çalışmasının kişilere verilmesi sonrasında, verilen kişinin bu çalışma ile sunulan konulara yanıt vermemesinden kaynaklıdır. Eğer bir kişi, yıldızname ile elde ettiği tavsiyeleri uygulamıyorsa, bu durumda çalışmanın etkisi olmayacak o kişi için yıldızname gerçek dışı hale gelecektir.

Yıldıznameler, tarih boyunca her medeniyette kullanılmış, gerçek çalışmalardır. Bu çalışmalar gerçek olmasaydı bu kadar popüler olması mümkün olmazdı. Ancak durum bu şekilde olmasına rağmen, eğer yıldıznamenin verdiği bilgiler değerlendirilmezse, çalışmanın kişi için herhangi bir gerçekliği veya etkisi kalmayacaktır.

Daha önce dolandırılmış mağdurlar olarak tüm yorum ve şikayetleri tek bir platformda toplamak üzere yola çıktık. Siz de buraya tıklayarak yazacağınız yorum ve şikayetlerinizle platformumuza katkıda bulunabilirsiniz. Yorumlarınızı bu yazı altına değil buraya tıklayınca açılan sayfadaki yazı altına yazmaya özen gösterirseniz seviniriz.